Polaganjem cvijeća, učenjem Fatihe i prigodnim programom danas su obilježene 34 godine odbrane Bosne i Hercegovine na relaciji Dobrinja 1 – naselje C5, jedne od najznačajnijih tačaka odbrane Sarajeva tokom agresije na Bosnu i Hercegovinu.
Program obilježavanja započeo je polaganjem cvijeća na Centralnom spomen-obilježju kod zgrade Općine nakon čega je proučena Fatiha na šehidskom mezarju kod Džamije dobrinjskih gazija u Mahali. Delegacije su potom položile cvijeće na spomen-obilježje poginulim civilima u naselju C5, a centralni dio programa održan je kod spomen-obilježja u ulici Habibe Stočević.
Predsjednik Udruženja Prve dobrinjske brigade Denis Muminović istakao je da je njegovanje kulture sjećanja obaveza svih generacija koje dolaze.
„Ovo je nama ostavljeno u amanet i mi to moramo baštiniti. Bitka za Dobrinju 1 u dobrinjskom naselju C5 jedna je od najznačajnijih bitaka za naše naselje. Prije toga bila je i bitka na Lukavičkoj cesti gdje smo zaustavili agresorske snage i spriječili prolazak pješadije i transportera. Tih dana situacija je bila katastrofalna, ali su Dobrinjci branili i odbranili svoje naselje, a ovu bitku platili krvlju. Zbog toga smo dužni i obavezni nastaviti tradiciju njegovanja sjećanja kako se ovi događaji nikada ne bi zaboravili“, kazao je Muminović.
Govoreći o važnosti prenošenja istine mlađim generacijama, Muminović je podsjetio da kroz Muzej veterana Dobrinje 1992-1995. kontinuirano prolaze učenici iz Bosne i Hercegovine i inostranstva.
U ime Općine Novi Grad Sarajevo prisutnima se obratio pomoćnik općinskog načelnika za boračka pitanja, rad, socijalna pitanja i zdravstvo Tahir Mašić, naglasivši značaj očuvanja sjećanja na događaje iz perioda odbrane Bosne i Hercegovine.
„Općina Novi Grad Sarajevo u saradnji sa Udruženjem Prve dobrinjske brigade obilježava ovaj značajan datum koji se nalazi u Kalendaru obilježavanja značajnih datuma, događaja i ličnosti iz perioda 1992–1995. godine. Mjesec juni je mjesec u kojem obilježavamo najveći broj značajnih datuma iz ovog kalendara i nećemo dozvoliti da oni budu zaboravljeni“, poručio je Mašić.
Počast šehidima, poginulim borcima i civilnim žrtvama rata odale su delegacije Općine Novi Grad Sarajevo i Općinskog vijeća Novi Grad Sarajevo, Ministarstva za boračka pitanja KS, predstavnici boračkih udruženja, porodice šehida i poginulih boraca, ratni veteran, MZ “Dobrinja B”, te delegacija SDA Novi Grad.
“Za 1.425 dana opsade Sarajeva i dvostruke opsade Dobrinje niti jedan dan nije prošao bez borbenih dejstava. Svaki dan agresor je kidisao na Dobrinjiu ,na civile i djecu. A mi smo branili i odbranili, i dali sve što se moglo dati, ne žaleči i svoje živote. 337 boraca naše brigade dalo je živote za najuzvišenije ljudske vrijednosti, a 2.565 boraca je ranjeno. Sve su bitke bile krvave ,teške, značajne ali odsudna bitka za odbranu Bosne i Hercegovine desila se na Dobrinji, Aerodromskom Naselju, 21. juna 1992. godine. Uspjeli smo, odbranili smo, pobijedili smo. Cijena je tog dana bila 27 pripadnika naših boraca”, naglasili su iz Udruženja Prva dobrinjska brigada.
Obilježavanjem ovog značajnog datuma još jednom je potvrđena opredijeljenost da se njeguje kultura sjećanja i čuva istina o herojskoj odbrani Dobrinje, naselja C5 i grada Sarajeva, kao trajni podsjetnik na žrtvu onih koji su dali živote za slobodu Bosne i Hercegovine.
















