Udruženje za promociju kulturnih i tradicionalnih vrijednosti „Šapat srca“ organizovalo je javnu tribinu posvećenu sjećanju na masovna ubijanja Bošnjaka u Višegradu tokom agresije na Bosnu i Hercegovinu, u okviru koje je premijerno predstavljena duhovna pjesma „Višegradski šehidi“- snažno muzičko svjedočanstvo posvećeno nevinim žrtvama Višegrada.
Promocija je održana u subotu, 24. maja 2025. godine, u multimedijalnoj sali Općine Novi Grad Sarajevo. Događaj je okupio brojne zvanice – predstavnike kulturnih, vjerskih i akademskih institucija, organizacija i udruženja, te drugih gostiju koji su svojim prisustvom uveličali ovu večer duboke simbolike za našu domovinu, Bosnu i Hercegovinu.
Ovaj projekat, koji je nastajao više od deset godina, objedinjuje umjetnosti, historijsko g pamćenje i duboke emocije, pružajući glas onima koji su zauvijek ušutkani. Ona je stalno prisjećanje na nevine žrtve Višegrada, na zločine počinjene nad Bošnjacima tokom agresija na našu zemlju od 1992. Do 1995. godine.
Govornici tribine bili su prof. dr. Ermin Kuka, naučni savjetnik Instituta za istraživanje zločina protiv čovječnosti i međunarodnog prava Univerziteta u Sarajevu i dr. Bilal Memišević, predsjednik Izvršnog odbora Medžlisa Islamske zajednice Višegrad i voditelj Odjela za kurbane Rijaseta IZ u Bosni i Hercegovini,a prisutnima se obratio i načelnik Općine Novi Grad Sarajevo Semir Efendić, te Naida Efendić, predsjednica Udruženja „Šapat srca“ i Almira Dolovčić, zamjenica predsjednice Udruženja.
U vremenu kada su zločinci često slavljeni, a njihove žrtve prešućene, ovaj projekat je čin hrabrosti i otpora. Ilahija “Višegradski šehidi” je odgovor na pokušaje historijskog čišćenja Bošnjačkog stanovništva ovog kraja.
Višegrad nije samo mjesto zločina, nego simbol jedne od najmonstruoznijih epizoda rata u BiH
Dr. sc. Ermin Kuka, govorio je o zločinima počinjenim nad Bošnjacima Višegrada, promjeni etničke slike tog grada i potrebi očuvanja kulture pamćenja. Istakao je da Višegrad nije samo mjesto zločina, nego simbol jedne od najmonstruoznijih epizoda rata u BiH. Kuka je poručio da su svi koji su preživjeli – danas glasovi žrtava, glasovi istine. A svaki stih ove ilahije je upravo to: svjedočanstvo koje ne može i ne smije biti prešućeno.
“Znamo da su prošle 33 godine od stravičnih, monstruoznih i zdravom ljudskom umu ne shvatljivih zločina, koje su srpske snage iz BiH, ali i iz susjedne Srbije, počinile nad Bošnjacima. Kao rezultat tih zločina, izvršenog genocida i drugih oblika zločina protiv čovječnosti i međunarodnog prava, danas možemo jasno vidjeti da je radikalno promijenjena etnička struktura stanovništva tog nekada multietničkog grada. Prema podacima iz popisa stanovništva 1991. godine, u Višegradu je živjelo više od 13.000 Bošnjaka. 22 godine kasnije, prema popisu iz 2013. godine, u ovom gradu ih je prijavljeno svega hiljadu. Dakle, Bošnjaka je manje za više od 12.000, što jasno govori da ta promjena nije rezultat prirodnih demografskih kretanja, već posljedica sistemskog zločina i genocida”, rekao je dr. Kuka.
Naveo je da su stanovnici Višegrada, od aprila 1992. pa do sredine 1993. godine prošli kroz pakao, što je potvrdio i Haški tribunal.
“U roku od nekoliko sedmica, gotovo cjelokupno nesrpsko stanovništvo općine je protjerano. Samo u maju i junu 1992. ubijeno je više od polovine ukupnog broja bošnjačkih žrtava, većina civili. Vrhunac zla predstavljaju slučajevi spaljivanja živih civila, poput zločina u Pionirskoj ulici i na Bikavcu, ali to nisu bili jedini, već samo najmasovniji slučajevi takvog zločinačkog obrasca”, rekao je dr. Kuka.
Naglasio je da se u Višegradu i danas glorificiraju zločinci. Ratni zločinci poput Milana Lukića dobijaju status heroja, murali Ratka Mladića i dalje stoje, a zločin se u pojedinim krugovima slavi.
Na kraju, dr. Kuka je poručio da je obaveza svih nas da budemo glas istine i glas šehida i da damo svoj doprinos u očuvanju kuluture pamćenja.
“Zahvaljujem djevojkama iz hora “Šapat srca” koje su kroz ilahiju “Višegradski šehidi” dale važan doprinos toj borbi. Uložit ćemo sav trud da se ova ilahija promoviše u Domu kulture u Višegradu. Naši šehidi to zaslužuju i ne smiju biti zaboravljeni”, zaključio je dr. Kuka..
Predsjednik IO Medžlisa Islamske zajednice Višegrad, dr. Bilal Memišević istakao je važnost kulture pamćenja i podrške projektima koji čuvaju istinu o zločinima počinjenim nad Bošnjacima.
“Hvala djevojkama iz Udruženja “Šapat srca” što su se odvažile i uspjele realizirati ovaj projekat i da nakon 33 godine najbolji među nama, naši šehidi, imaju svoju himnu i svoj spomenik. Ono što su prošli Višegrađani bio je planski zločin, koji je svjesno i sistematski izvršen. Podsjećam na razliku između kulture sjećanja i kulture pamćenja. Sjećamo se onoga što je lijepo, što možemo, ali ne želimo zaboraviti. Kulturu pamćenja moramo urezati u svoje mozgove. S njom moramo ustajati i ići na spavanj. Zato je važna ova ilahija, da naši šehidi, 33 godine kasnije, imaju svoju himnu. Mi ćemo uložiti sav trud da ilahija “Višegradski šehidi” bude promovisana u Domu kulture u Višegradu”, rekao je Memišević.
Ilahija kao dokument da bolje pamtimo i da se sjećamo
Ovom prilikom, načelniku Općine Novi Grad Semiru Efendiću uručena je zahvalnica za podršku dugogodišnjem radu Udruženja “Šapat srca”. U svom obraćanju načelnik Efendić je istakao važnost kulture pamćenja, kao i odgovornosti društva i podršci onima koji istrajavaju u njegovanju istine o zločinima.
“Čestitam svima koji su učestvovali u realizaciji ovog projekta. Gledajući ovo večeras, sjetio sam se riječi komandanta rahmetli Izeta Nanića koji je rekao: “Čudim se ja tebi, čudim se ja nama!” Zaista je čudo da svi mediji naroda koji je doživio genocide, nisu večeras ovdje. Šta je to važnije od ovakvog jednog događaja, koji govori o zločinima u Višegradu? Svaki put kada pogledam etničku kartu BiH po popisu stanovništva iz 1991. godine, nekako mi “zapadne” u oči Srebrenica, Višegrad i mjesta sa većinskim bošnjačkim stanovništvom koje je tako brutalno protjerano iz svojih domova, pa do živih lomača koje su se desile u Višegradu. Ja odajem priznanje djevojkama iz Udruženja “Šapat srca”, jer je ovo jedan dokument koji će da “probija” šutnju na svoj način, na emotivni način, i onome ko to vidi ući će u srce i u memoriju. I zato zaslužuju svu našu podršku što su se pozabavile jednim ovakvim poslom i što su dale svoj doprinos da mi bolje pamtimo i da se sjećamo. Ali nije samo sjećanje svrha, nego je svrha naša budućnost, koja je vrlo upitna ako nismo svjesni gdje živimo.”, rekao je Efendić.
Glas onih koji više ne mogu govoriti
Osnivateljice i članice hora, Naida Efendić i Almira Džanko, istaknule su da je cilj projekta i izvedene duhovne pjesme odavanje počasti ubijenim Bošnjacima – kroz glas i šapat koji postaje krik istine. Večer su dodatno uljepšala djeca iz Višegrada, dirljivom recitacijom i snažnom porukom: „Ima Bosne preko Drine“.
U Višegradu je tokom 1992. i 1993. godine ubijeno više od 3.000 Bošnjaka, među kojima je veliki broj žena, djece i starijih osoba. Grad je bio poprište jednih od najmonstruoznijih zločina počinjenih u ratu u Bosni i Hercegovini, uključujući masovna spaljivanja živih civila, mučenja i prisilna protjerivanja.
Ilahija „Višegradski šehidi“ nastala je kao umjetnički odgovor na zločine počinjene u Višegradu. Posvećena je svim ubijenim Bošnjacima ovog grada, a njena vrijednost je u tome što na emotivan način prenosi istinu, budi savjest i čuva kolektivno pamćenje. Ovo nije samo pjesma, to je glas onih koji više ne mogu govoriti.















