Općina Novi Grad Sarajevo i ove godine je izdvojila finansijska sredstva za podršku JU ”Gerontološki centar Sarajevo” kako bi se starijim osobama, korisnicima Centra, osigurali što bolji uslovi za boravak.
U prostorijama Općine potpisan je sporazum o dodjeli bespovratnih finansijskih sredstava u iznosu od 15.000 KM, kojeg su potpisali Tahir Mašić, pomoćnik načelnika za boračka pitanja, rad, socijalna pitanja i zdravstvo i direktor JU ”Gerontološki centar Sarajevo” Mirza Musa.
Ovom prilikom Tahir Mašić je kazao da se radi o kontinuiranoj podršci Općine koja je usmjerena na pomoć najosjetljivijim kategorijama društva, odnosno korisnicima Centra, ali i uposlenicima koji vode brigu o njima.
„Mi pokušvamo izdvojenim sredstvima obezbijediti bolje uslove, prije svega za korisnike JU „Gerontološki centar“, a onda i za ljude koji pružaju usluge ovim korisnicima. Iz budžeta Općine za 2025. godinu izdvojeno je 15.000 KM, a sredstva će biti utrošena za nabavku senzornih vrata, koja će olakšati ulazak i izlazak starim osobama, ali i onima koji vode brigu o starim, iznemoglim, nepokretnim osobama koje borave u Gerontološkom centru. Gerontološki centar je jedna, od tri kantonalne ustanove koje Općina Novi Grad Sarajevo finansijski pomaže i njihov rad je isključivo zasnovan na radu sa osjetljivim kategorijama stanovništva. Veliki broj stanovnika općine Novi Grad koristi usluge Centra, tako da je ova lokalna zajednica opredijeljena da i u narednom periodu pruža podršku njihovom radu, korisnicima i uposlenicima”, izjavio je Mašić, zahvalivši se gospodinu Musi na izuzetnoj saradnji koja traje duži niz godina.
Direktor JU „Gerontološki centar Sarajevo“ Mirza Musa zahvalio je Općini Novi Grad na kontinuiranoj pomoći istakavši da je za njih veoma značajna briga i senzibilitet koji Općina godinama pokazuje prema ovom Centru i njihovim korisnicima.
„Ja bih iskoristio ovu priliku da se zahvalim Općini Novi Grad i moram napomenuti da Općina i njeni predstavnici već dugi niz godina podržavaju rad ove ustanove. Uz pomoć Općine Novi Grad uspjevamo pokriti neke troškove koje bez te pomoći ne bismo mogli. Radi se o specifičnoj populaciji koja ima izražene zdravstvene potrebe i nama kao socijalnoj ustanovi malo je teže odgovoriti na te izazove. Javna ustanova ovog tipa jedina je u Kantonu Sarajevo, postoji i radi 73 godine, najveća je ustanova ove vrste u BiH, sa 350 korisnika i prihvatilištem za beskućnike“, rekao je direktor Musa.
Gerontološki centar kao javna ustanova djeluje od 1952. godine i bavi se problemima starenja i starosti, te pruža starim, hronično bolesnim, invalidnim, iznemoglim i drugim osobama socijalne, zdravstvene i servisne usluge. U Gerontološkom centru se planiraju i provode poslovi rehabilitiacije, resocijalizacije i reintegracije korisnika i preduzimaju mjere organizacije što kvalitetnijeg života u starosti.



