Općina Novi Grad Sarajevo već šestu godinu svojim stanovnicima na besplatno korištenje dodijeljuje zemljište u državnom vlasništvu za poljoprivrednu proizvodnju. Ove godine oko 550 stanovnika dobilo je mogućnost da na već pripremljenim parcelama uzgajaju vlastito povrće i sebi obezbijede zdrave prehrambene proizvode.
Tokom prošle godine više od 500 korisnika obradilo je oko 140 duluma zemljišta, a proizvedeno je oko 70 tona krompira, kao i velike količine drugog sezonskog povrća, poput paradajza, paprika, krastavaca, mahunarki, luka i mrkve. Ove godine građanima je na raspolaganju oko 155 duluma zemljišta koje je Općina prethodno pripremila za sjetvu, odnosno zemljište je uzorano i isfrezano, kako bi se ljudima olakšao početak sjetve.
Osim što imaju svježe i zdrave proizvode za sebe i svoje članove porodice, mnogi korisnici ističu da rad na obradi zemlje donosi i psihološke i društvene koristi, opuštanje, druženje i kvalitetno provedeno vrijeme s najbližima. Također, rastuće cijene povrća na tržištu dodatno motivišu građane da se uključe u ovaj projekat. Osim što mogu smanjiti troškove u kućnom budžetu, na ovaj način imaju potpunu kontrolu nad onim što konzumiraju.
Jednog od korisnika zemljišta Admira Nukića iz naselja Buča Potok, posjetili smo na parceli u ovom naselju, gdje već petu godinu sije povrće. Prvi put se prijavio tokom pandemije korona virusa, kada su bile na snazi restrikcije kretanja, a boravak u prirodi i rad na zemlji, kako kaže, predstavljali su mu “bijeg u slobodu”. Od tada se svake godine prijavi na javni poziv, a zemljište mu je postalo mjesto za odmor, opuštanje i svakodnevni boravak na otvorenom.
“Ovo je peta godina zaredom, otkako koristim ovu zemlju i zaista mi dobro dođe. Ja najviše sijem paradajz, papriku, mrkvu i luk i moram reći da je veoma uspješno. Ja sam tu svaki dan, tu i stanujem. Redovno obilazim, pratim, i pokušavam da uzgojim povrće bez ičega vještačkog. Najznačajnije mi je bilo u koroni, kada je bilo zabranjeno kretanje, ovo je bio “moj bijeg u slobodu”. Provodio sam ovdje po 12 sati dnevno, ne samo ja, nego i djeca i surpuga. Sve što posijem koristimo za ličnu upotrebu i podijelimo porodici i prijateljima. Iz godine u godinu proizvodi su skuplji i ovo nam pomogne i kućnom budžetu, a s druge strane, meni ovo dođe kao vid relaksacije i ovdje se odmaram. Poskupljenja cijena su jedan od razloga što svake godine apliciram i što uzgajam povrće ovdje, a također drugi razlog je psihički odmor”, kaže nam Admir kojeg smo zatekli na parceli na kojoj je već posijao razne povrtlarske kulture.
Nihad Čengić, stručni saradnik za poljoprivredu Općine Novi Grad Sarajevo ističe da je u proteklom periodu više od 2.000 domaćinstava s područja općine Novi Grad koristilo zemjište bez naknade za poljoprivrednu proizvodnju.
„Sada možemo reći da je ovaj projekat postao lijepa tradicija i lijepa priča. Satanovnici naše općine uživaju u proizvodnji vlastite hrane. Zemljište je do sada koristilo više od 2.000 stanovnika, a ukoliko se uzme u obzir da svako domaćinstvo u prosjeku ima tri ili četiri člana, broj korisnika je znatno veći. I benefiti su također raznovrsni, pored toga što naši stanovnici za sebe mogu proizvesti zdrav poljoprivredni proizvod, također je važno naglasiti da se daje mogućnost odmora i relaksacije u prirodi cijeloj porodici, pa tako i onim najmlađima. Kada se sve sagleda, jasno je da je korist od ovog projekta višestruka“, zaključio je Čengić.













