Ministar komunalne privrede, infrastrukture, prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša Kantona Sarajevo Mladen Pandurević sa saradnicima, posjetio je Općinu Novi Grad Sarajevo, gdje su sa načelnikom Semirom Efendićem i njegovim saradnicima razgovarali o unapređenju komunalne higijene, s posebnim akcentom zbrinjavanja otpada, funkcionisanja gradske deponije, kao i rješavanja mulja iz prečistača otpadnih voda u Butilama i drugim aktuelnim temama iz oblasti komunalnih djelatnosti.
Također je razgovarano o nizu važnih pitanja od značaja za Općinu Novi Grad kao što je bolje uređenje javnog prostora, a jedna od tema bila je i potreba za izgradnjom dva nova reciklažna dvorišta na prostoru općine Novi Grad Sarajevo, kao i energestkog postrojenja, te spalionice otpada.
Načelnik Efendić poželio dobrodošlicu mnistru i njegovim saradnicima, istakavši da je nadležnost ministarstva važan resor sa mnogo problema u Kantonu Sarajevo.
“Mi smo danas najviše pažnje posvetili pitanju zbrinjavanju otpada i funkcionisanja gradske deponije, a poznato je od ranije da Općina insistira na njenom zatvaranju i pronalasku nove lokacije. Činjenica je da još niko nije krenuo ozbiljnije tražiti novu lokaciju. Pominjali smo neke ranije ideje o izgradnji spalionice što je veoma skup projekat, također projekat izgradnje toplotnih pumpi i prečistač Butile koji su također na prostoru općine Novi Grad. To su neke stvari koje nas u budućnosti čekaju o kojima će se razgovarati i tražiti riješenja”, istaknuo je načelnik Efendić.
Načelnik Efendić smatra da bi održavanje javnih zelenih površina i odvoz komunalnog otpada morao biti posao lokalne zajednice u KS isključivo zbog trenutnog vrlo ne efikasnog sistema odvoza.
“Ove godine smo imali pojavu zarazne bolesti zbog toga što se nije vršila deratizacija, ali i zbog toga što je odvoz smeća neredovan, gdje preduzeće ne uspijeva taj posao da uradi efikasno u svim općinama. Mi smatramo da to nije nerazdvojna infrastruktura, te da je moguće da općine zasebno organiziraju da neko drugo preduzeće angažiraju kako bi se efikasnije vršio odvoz komunalnog otpada. Ja jednostavno mislim da se svaki dan trebaju prazniti svi kontejneri, da treba imati takvu infrastrukturu i organizaciju kako bi se odvoz vršio svakodnevno, a ne da imamo smećem zatrpane lokacije oko kontejnera po nekoliko dana ili čak nekad više od toga”, rekao je načelnik Efendić.
Takođe je naglasio i problem održavanja zelenih površina, da iz godine u godinu naše javno preduzeće ne uspijeva organizovati da obavi posao u svih devet općina.
“Kada bi to radile općine, a što je i propisano Federalnim zakonom o principima lokalne samouprave, što je i presuda Ustavnog suda, prema kojoj Kanton mora da donese nove zakone o komunalnim djelatnostima, komunalnoj čistoći, jer su to nadležnosti općina, stanje u Kantonu bilo bi puno bolje. Trenutno to vrši Kanton, za to uzima značajana sredstva, između ostalog, porez na dohodak i neke druge. Smatramo da bi to općine radile mnogo efikasnije. Dalje imamo posao vodosnabdijevanja, snabdijevanja gasom, grijanje itd. određene komunalne djelatnosti koje mora vršiti veći nivo vlasti, jer je infrastruktura zajednička. Činjenica je da se neka riješenja moraju tražiti u vremenu koje je pred nama. Mi smo dali riješenje barem za oblast zelenih površina i odvoza komunalnog otpada, ne može Sarajevo biti moderan i urban grad u 21. vijeku, ako tako banalna, elementarna pitanja decenijama nismo u stanju riješiti sa sadašnjim komunalnim preduzećima”, zaključio je načelnik Efendić.
Na sastanku je također bilo riječi o prečistaču otpadnih voda u Butilama koje Kanton Sarajevo nije riješio nakon uzimanja kredita većeg od 50 miliona konvertibilnih maraka. Otpadni mulj koji se trenutno zadržava u prostoru oko prečistača bez ikakvog propisanog sistema ili dozvole za odlaganje je pitanje koje grad i Kanton Sarajevo ne mogu riješiti.
Također je istaknuto da KJKP “Vodovod i kanalizacija” trenutno upravlja prečistačem, te da M;inistarstvo komunalne privrede treba tražitit riješenja za taj mulj, jer se on ne može ostavljati tek tako u prostoru oko samog prečistača.
Kada je riječ o deponiji Smiljevići, na sastanku je istaknuto da je kapacitet za odlaganje otpada pri kraju i da se ona može koristiti još najduže pet godina, te da je hitno potrebno pronaći lokaciju u Sarajevskom kantonu gdje bi se uspostavila nova deponija, koja će biti udaljena najmanje tri kilometra od naseljenog područja.
“Deponija neće izdržati duže od 5 godina, morat će se tražiti nova lokacija koja je adekvatna na području kantona. Općina Novi Grad Sarajevo je najveća opština i ima najviše problema koji se tiču komunalnih djelatnosti. Razgovarali smo i o infrastrukturi, planiranju ali i o novim projektima, koji se vežu ili za implementaciju na nivou ove opštine ili bi trebali biti građeni na nivou ove opštine. Gvorili smo i o spalionici i o projektu daljinskog upravljanja grijanjem tzv. toplotnih pumpi koje bi obezbijedile grijanje za oko 12.000 stanova, i jos puno drugih projekata koje ćemo u narednom periodu rješavati”, rekao je minister Pandurević i dodao:
“Ustav je rekao šta je čija nadležnost, ja sam predložio da svi načelnici opština uzmu učešća u izradi novog teksta zakona o komunalnim djelatnostima koji će početi da se radi u januaru sljedeće godine i tim zakonom bi trajno trebali riješiti, koja komunalna djelatnost će biti u nadležnosti opštine, koja će biti u nadležnosti viših nivoa vlasti, odnosno Kantona. Kad usvojimo taj zakon onda ćemo tačno znati koje su nadležnosti Kantona, a koje su nadležnosti opštine”, izjavio je ministar Pandurević.
Na sastanku je bilo riječi i o izmjenama i dopunama Prostornog plana KS, donošenju novog Zakona o komunalnoj policiji, Zakona o legalizaciji objekata izgrađenih bez odobrenja na Kojima će se raditi u narednom periodu.



